Každý umelec potrebuje priestor pre svoju tvorbu. Ateliéry, kde umelecké diela vznikajú sú niekedy doslova až magickými miestami. Dajú sa v nich nájsť diela ukončené, rozpracované, rôzne umelecké potreby, inšpiratívny materiál, knihy a všeličo ďalšie. Záleží od konkrétneho umelca. Niektorí majú ateliér čistý a v dokonalom poriadku, iní zasa naopak – kreatívny chaos.
Poďme sa pozrieť na miesta, kde vznikali najslávnejšie diela za posledné storočie.
Pablo Picasso
Picasso tvoril v neskoršom období svojho života vo svojom ateliéri v Cannes, kde ho chodila navštevovať napríklad aj Brigitte Bardot. Viac o jeho živote sa dočítaš tu .
Claude Monet
Monetov ateliér bol obrovský a vzdušný. Často však maľoval aj vonku na čerstvom vzduchu. Pri svojom dome mal obrovskú záhradu, kde zbieral inšpiráciu.
Hans Hartung
Tento nemecko-francúzsky abstraktný maliar zdieľal svoj ateliér so svojou manželkou Avou Bergman, ktorá bola tiež umelkyňou.
Salvador Dali
Dali mal svoj ateliér v Portlligat, Catalonia v Španielsku, kde prežil značnú časť svojho života so svojou láskou Galou, s ktorou mal vcelku netradičný vzťah. Písali sme o tom v blogu, ktorý nájdeš tu . Dnes sa tam nachádza Múzeum Salvadora Dalí.
Ron Mueck
Tento hyperrealistický sochár sa narodil v Austrálii, no žil a tvoril v Londýne. Keďže sa narodil v rodine, ktorá podnikala s divadelnými bábkami a bábikami, začínal práve v tejto oblasti a jednou z jeho prvých prác bola práca kreatívneho riaditeľa v detskej televízii.
David Lynch
Málokto vie, že tento známy a kontroverzný režisér vyštudoval maľbu na Univerzite v Pennsylvánii. Maľbe sa stále venuje a okrem iného vyučuje transcendentálnu meditáciu a kreativitu. Je veľkým obdivovateľom tvorby Francisa Bacona.
Francis Bacon
Francis Bacon žil a tvoril väčšinu svojho života v Londýne. Bol známym intelektuálom v londýnskom Soho a jeho vzťahy boli dosť turbulentné, poznačené násilím a homosexualitou. Jeho ateliér vyzeral chaoticky. Dublin City Gallery - The Hugh Lane odkúpila jeho ateliér v roku 1998 a vyše 7000 vecí presťahovala do Dublinu. Pre verejnosť ho otvorili v roku 2001.
Yayoi Kusama
Táto japonská umelkyňa sa narodila v roku 1929. Mala neľahké detstvo, keďže jej matka ju nútila, aby sledovala neverného otca počas jeho početných afér. Už v rannom detstve sa u nej objavili halucinácie, ktoré jej pomáhali utekať z bežnej reality a stali sa základom pre jej tvorbu. Od svojich 27 rokov žila v New Yorku, no v roku 1973 sa vrátila naspäť do Japonska, kde sa neskôr sama prihlásila do psychiatrickej liečebne. Tam si vytvorila aj svoj ateliér, kde tvorí doteraz.
Phil Akashi
Tento súčasný umelec sa narodil v Belgicku, no žije a tvorí na viacerých miestach, prevažne v Hong Kongu. Akashi je známy najmä vďaka svojim konceptuálnym projektom.
Keith Haring
Haring mal svoj atelíér v New Yorku na Broadway. Prvý krát si to štúdio prenajal v máji roku 1985 a tvoril tam až do svojej smrti v roku 1990, keď zomrel vo veku 31 rokov na príznaky AIDS. Dnes sídli na tomto mieste Keith Haring Foundation. Haring začínal v New Yorských metrách, kde kreslil postavy, psov a iné štylizované kresby. Ako jeho popularita začala narastať, rozmery jeho diel sa zväčšovali a stal sa známym vďaka svojskému vizuálnemu jazyku, ktorý si vytvoril. Vo svojich prácach sa venoval politickým a sociálnym témam – najmä homosexualite a AIDS .
Laurie Lipton
Lipton je umelkyňa narodená v New Yorku, ktorá vytvára gigantické fotorealistické kresby, na ktorých vyobrazuje rôzne témy surrealistickým spôsobom. Žila a tvorila na viacerých miestach na svete, no aktuálne sa usadila znova v USA – v Kalifornii. Jej štúdio je až chirurgicky čisté.
Jackson Pollock
Pollock vytvoril svoje slávne maľby na Long Islande, NY. Nasťahovali sa tam so svojou manželkou v roku 1945 a žili tam až do jej smrti v roku 1980. Po jej smrti sa dom stal múzeom na žiadosť Jacksona Pollocka. Jeho ateliér rozhodne nepatril k tým najčistejším. Keďže tvoril tak, že na plátna ležiace na zemi lial farby, podlaha sa stala akýmsi predĺžením jeho malieb.
Frida Kahlo
Táto známa mexická maliarka bola predstaviteľkou surrealizmu. Bola vydatá za maliara Diega Riveru a ich spoločný dom, v ktorom taktiež tvorili, sa stal múzeom.
Yue Minjun
Tento súčasný čínsky umelec žije a tvorí v Beijingu. Minjun tvorí figurálne maľby, v ktorých často zobrazuje seba v šialenom smiechu až to pôsobí sarkasticky.
Joan Miro
Miro bol španielskym maliarom, sochárom a keramikom. Jeho ateliér bol aj jeho útočiskom, kam rád unikal pred svetom. Mnohé svoje slávne diela vytvoril vo svojom ateliéri v Palma de Mallorka, kde tvoril približne 30 rokov. Štúdio bolo situované na kopci, odkiaľ mal skvelý výhľad na pobrežie.
Marc Chagall
Chagall bol rusko-francúzsky umelec židovského pôvodu. Vytvoril nádherné surreálne snové diela.
Roy Lichtenstein
Tento americký umelec je známym predstaviteľom pop-artu. Narodil sa v New Yorku, kde aj prežil majoritu svojho života. Preslávil sa tvorbou, ktorá vychádzala z komiksu. S touto tvorbou začal v roku 1961. V tej dobe bol inšpirovaný komiksom aj Andy Warhol. Keď však zistil, že aj Lichtenstein používa komiksy ako predlohu, zmenil svoj štýl.