Trenčíno ART: Ženské telo, bez rozdielu, vnímam ako najdokonalejšie dielo prírody.

Trenčína sme si prvý krát všimli na sociálnych sieťach a instantne si ukradol našu pozornosť. Nie sme sami, na Melone je tiež veľmi populárny a mnohí vyjadrujú priazeň jeho tvorbe. Odvážny, rebelský a kontroverzný - spoznaj Trenčína v nasledujúcom rozhovore.

Mirec, ako si prišiel k prezývke Trenčíno ART ?

Haha ... toho som sa trošku obával. Skúsim to teda nejako načrtnúť. 
Už zo základu mena sa dá vytušiť inšpirácia zrodu tohto výmyslu...teda odkaz na mesto, z ktorého pochádzam, a ktoré budem nosiť stále vo svojom srdci. :) vznik tohto pseudonymu však nebol účelový ako selfpromotion, skôr ako spontánna recesia keď som si zakladal v cca 2007(8) roku účet na Facebooku. Prišlo mi to vhodnejšie ako vlastné meno. Nič iné za tým nebolo  :-)  časom mi to už nejako prischlo, a keďže som sa vtedy aktívne venoval tvorbe hlavne v hudobnej sfére, začal som sa profilovať už ako trenčino. Trenčíno ART je zatiaľ taká " neoriginálna záplata" aby som odlíšil svoj hudobný pseudonym od svojej vizuálnej tvorby. Nevylučujem možnosť, že časom túto prezývku zruším úplne. No zatiaľ je to taká moja dlhodobá značka :-) 

Študoval si reklamnú tvorbu, čím sa aktuálne aj živíš. Aký je tvoj vzťah a postoj k reklame?

Hlavný účel reklamy je identifikovať a ponúknuť riešenia na problémy ľudí. Je možné mať v takomto ušľachtilom prípade iný postoj ako prudko pozitívny?  :-) 
Ok...teraz vážne. Pre mňa je to hlavne účelová vec a vnímam ju ako jednu z dôležitých súčastí, nielen trhového prostredia, ale celkovo spoločnosti ako takej. No nerád sa staviam k pojmu reklama iba ako k jednej konkrétnej veci. Zahŕňa také spektrum alternatív , spôsobov ,nástrojov, aplikácii vo vzájomných interakciách , že by som vedel o tom točiť donekonečna, :-)  ak by som to ale mohol zhrnúť do jednej ( dvoch) vety....dobrá reklama nikdy nie je zlá. * Zlá reklama ani neexistuje ...je len účinná a neúčinná.

trencino-art-matilda

Trenčíno ART: Matilda

Máme podľa teba na Slovensku dosť vizuálne atraktívnych kampaní ? Sú niektoré z nich také, ktoré ťa špeciálne zaujali?

Určite áno. Už len v prostredí internetu sa každý deň stretnem s nejakou vizuálne zaujímavou kampaňou . Je toho kvantum na Slovensku...a nie len vo virtuálnom prostredí samozrejme. Ťažko by som teraz lovil v pamäti, čo konkrétne v mojich očiach zarezonovalo najviac. Istým spôsobom je každý zvládnutý vizuál zaujímavý. 
Čo som sa ale dobre pobavil...síce neviem, či to bolo niekedy aj v predaji...bola kampaň na KEFIRER . Pre mňa naozaj unikát. :D Nie som si ale istý krajinou pôvodu  :-) 

Mal si niekedy ambície študovať výhradne umenie na umeleckej VŚ?

Jasné. Na strednej som mal tieto ambície, ale i tak ma vtedy lákal viac priemyselný dizajn. Nakoniec som si vybral iný študijný odbor. 

V súčasnosti tvoríš veľa akvarelov s tematikou ženských aktov. Bola to vždy tvoja obľúbená téma ? Čím je pre teba ženský akt zaujímavý?

Vždy. Ženské telo, bez rozdielu, vnímam ako najdokonalejšie dielo prírody. Niečo tak úžasné sa nedá opozerať, a tiež len tak jednoducho napodobiť alebo vystihnúť v celej svojej kráse a prirodzenosti. A celkovo. Ženy sú nekonečná studnica inšpirácie. U mňa je to silný element, ktorý dominuje v mojej tvorbe. 

trencino-art

Trenčíno ART: Zrzka

Maľuješ podľa živých modelov, alebo je to hra tvojej fantázie? Je náročné zohnať modelku pre tvoju tvorbu?

Z každého rožku trošku :) Keď ťa chytí chuť maľovať, nemáš hneď po ruke živý model 24 hodín v pohotovosti. :D To by bolo naozaj náročné zohnať také modelky. Často si chce človek iba uletieť a na to mu postačí trocha fantázie alebo bárs čo iné ako námet . Ak maľujem na požiadanie, to väčšinou z fotiek. :) Pokiaľ mi ale ide o autentickosť ... mojej osobnej tvorby, tak to musia byť reálne modely, osoby. Na to ich nepotrebujem veľký počet. Postačí, ak ich je zopár v čase a to nie je až tak náročná záležitosť. Čiže väčšinou na obrazoch s touto tematikou sú živé modely :) 

Veľa tvojich diel má pomerne silný erotický náboj. Aké sú reakcie okolia na takúto odvážnu tvorbu?

Apelujem na prirodzenosť...niekedy naschvál trošku provokačnejším spôsobom. Cítim potrebu apelovať na prirodzenosť. Niečo také nemôže byť tabu a ako na to poukázať lepšie než kontroverznejšou tematikou? Sexualita je nám vlastná, naša súčasť. Zakorenená v našej podstate a treba ju poznať, nie odvracať pohľad a ignorovať, ale stotožniť sa s ňou. Nepríde mi to nijak vulgárne. Preto chcem tieto témy otvárať. Nech sa o nich diskutuje. :) 
Čo sa týka reakcií okolia, sú zväčša pozitívne alebo prípadne neutrálne s tým, že to akceptujú. Tu nevidím nejaké extrémne kontrasty v postojoch, pretože v mojom okolí nájdeš x kontroverzne naladených expertov :D Skôr v širšej verejnosti sú zreteľnejšie výkriky pobúrenia. To ma teší, je to zámer.

trencino-art

Trenčíno ART: Rána

Akvarel je pomerne náročná technika. Prečo práve akvarel? Tvoríš aj inými technikami?

Mňa akvarel oslovil vo svojej jednoduchosti a čistote. Skoro s ničím vytvoríš niečo :D to ma chytilo za srdce! Ale našiel by som hodne ďalších dôvodov prečo práve táto technika. Proste prudko nákazlivá záležitosť. Začal som s tým ale dosť spontánne a pomerne nedávno. Priznám sa, že do istej miery k tomu prispela aj pohodlnosť. Nemával som pred tým tendencie vyslovenej maľby alebo tvorenia farebných diel. Pokiaľ teda nepočítam grafity, prípadne iné typy wallpaintingu, ktoré ma držali od mladého veku až po výšku. Inak som hlavne kreslil, skečoval atd. Neskôr ma začali baviť realistickejšie veci, a aby som nemusel všetko prácne tieňovať, som si pri väčších plochách pomáhal akvarelom. Najprv len čiernobielo .... časom som sa nejak prelnul do farebných malieb, v ktorých už iné techniky nekombinujem. Samozrejme neobmedzujem sa iba na akvarel. Robím to, na čo mám chuť. Nemusí byť všetko tip top, ani seriózne diela. V tomto som trochu punkač.  :-) 

Ktorí autori a aké umelecké smery sú ti blízke? Čim ťa oslovili?

Ejha......tak v tomto ťažko nájdem nejaké zhrnutie. Samozrejme je zopár osobností, naprieč celým spektrom, ktoré ma svojou tvorbou obohatili a majú môj rešpekt... No aj tak hltám proste všetko čo má v sebe dušu a nerád by som sa obmedzoval. Každý smer ma vlastnú filozofiu, kultúrne pozadie a je istým zrkadlom doby, v ktorej dielo vzniká. To je na tom úžasné. Vo všetkom sa dá nájsť inšpirácia. Jediné, čo vážne nemusím, je ak sa dielo podriaďuje nejakej konkrétnej symbolike a ikonizmu. 

Existuje niekto alebo niečo, čo ťa explicitne inšpiruje, v umení a v živote ako takom ?

Jednoznačne ženy. To je nekonečná studnica inšpirácie. Na druhom mieste sú asi pseudokonzervatívne postoje ludí. :-)  To u mňa platí aj v umení aj v živote .

Viem o tebe, že si aj hudobný talent a máš vlastnú kapelu. Povedz nám o tom viac  :-)

Okolo desať rokov som sa aktívne angažoval hlavne v hudobnej tvorbe. Konkrétne v dvoch projektoch žánrovo ladených do karibských rytmov reggae a dancehallu. Mal som možnosť spolupracovať s množstvom interpretov z československej a zahraničnej scény ( napr. Cocoman, M Roll, Fireson Bantu, Medial Banana,.producenti Coco Jammin, Major P., Yukimura, Chong x... ). A rok po založení druhého projektu sme vydali album. Momentálne som ale pasívnejší v tomto smere. Sú trochu iné priority. Napriek tomu je hudba stále moja súčasť a určite ju nenechám úplne zapadnúť prachom a skôr či neskôr nakopnem už vlastný sólo projekt. Teraz však svoj čas venujem hlavne vizuálnej tvorbe, ktorá ma napĺňa na sto percent. 

trencino

PULL UP UNITY

Počúvaš hudbu aj počas tvorby? Inšpiruje ťa hudba k tvorbe umenia ? Ktorí hudobníci a žánre ťa dokážu chytiť za srdce?

Ako kedy.... niekedy vyslovene potrebujem kľud pri tvorbe. Hudba ma často vie dosť strhnúť .Niekedy ale mám chuť len tak pri muzike vypnúť a patlať hlava nehlava bez nejakej prvotnej vízie. Spontánne bez mantinelov. Najčastejšie sa zhováram počas toho ako maľujem . :D 
Či ma hudba inšpiruje k tvorbe umenia? Pokiaľ ide o hudobnú realizáciu, tak áno, pokiaľ o vizuálnu tvorbu, tak nie. Pre mňa jedno nahrádza druhé. Keď mám chuť na hudbu, žijem hudbou...keď maľujem, žijem maľbou.
Žánrovo sa neobmedzujem. Vo všetkom sa dá nájsť to svoje.... teda až na country...to nikdy nepochopím :D Ale mám svojho favorita.... je to jednoznačne najviac dancehall a vždy preváži všetky ostatné žánre. Má v sebe život a silný sexuálny náboj. Z interpretov je nespočetné množstvo, ktorých by som spomenul, no úplna topka je Vybz Kartel.

Mirec, aké sú tvoje vízie do budúcna – čo sa týka umenia, alebo aj tvojich osobných ambícii tak všeobecne?

Žiť, milovať a tvoriť. Nič viac k tomu nemám čo povedať :-)

Ďakujeme za rozhovor, Trenčíno :-)

Jeho tvorbu najdeš, ak klikneš sem

trencino-art

Trenčíno ART

trencino

Trenčíno ART: Nechcená / Unintended

trencino-art

Trenčíno ART: Pussyna

 

© COPYRIGHT 2018