Už po štvrtý krát sa vo Viedni koná Vienna Conteporary art fair, ktorý sa sústreďuje prioritne na stredoeurópske a východourópske umenie, no nájdete tam aj umelcov zo západných krajín. Ako každý rok, trvá zopár dní na konci septembra. Tentokrát to padlo na 27.-30. September. Vo veľkej industriálnej hale nájdete zbierky galérii a zopár privátnych korporátnych zbierok. Industriálnou halou je konkrétne Marx halle, ktorá bola postavená na konci 19.storočia, navrhnutá architektom menom Rudolf Frey a bola prvou stavbou vo Viedni, ktorá mala konštrukciu z tvárneho železa.
Keďže nás umenie baví a zaujíma, šli sme sa pozrieť priamo na opening, ktorý sa konal večer pred otvorením pre verejnosť. Tu sú naše impresie z absolútnej špičky súčasného európskeho umenia.
Deutche Telecom vystavila svoju privátnu zbierku. 4 ženské autorky. Najviac nás zaujala Maria Kulikovska z Ukrajiny, ktorá vytvorila mydlové sochy žien. Tie boli počas ukrajinského konfliktu zničené, keď jej vtrhli povstalci do ateliéru. No vytvorila ich znova.
Táto inštalácia tanierikov na podlahe stojí 10 000 EUR. Každý tanierik reprezentuje jeden štát a meno štátu je tam vyryte.
Táto socha bola vytvorená obhorením dreva. Predstavuje zánik "starého" človeka a vznik "nového". Čierne "niečo" na pleci je duša.
Tuto autor riešil svoje spomienky z detstva celkom milou formou. Jedlotlivé kúsky na podlahe stáli približne 2000 EUR.
Tento autor dosiahol vo svojej dlhej kariére výrazný úspech. Má cez 80 rokov a žije v Paríži. Dielo vľavo, s vplyvmi Picassa a Lichtensteina, sme si zamilovali a zaujímala nás cena. Stálo 110 000 EUR.
Inštalácia bola vytvorená poľským autorom s láskou k biológii. Sám sa venuje napr. kríženiu rôznych druhov rastlín. Jednotlivé kúsky inštalácie boli skladané celou jeho rodinou a sú na nich odtlačky ich prstov. Dielo sa volá Objatie.
Autorka Christiane Peschek sa narodila v roku 1984 a žije vo Viedni, V tomto diele sa vysporadúvala s rozchodom so svojim ex-priateľom. Všade na diele sú fragmenty jej expriateľa.
Dvaja mladí maďarský autori. Vľavo je dielo Andriusa Zakarauskasa, ktoré bolo inšpirované reklamou na zubnú kliniku. Cena diela sa pohybuje okolo 6000 EUR. Vpravo je dielo od Aukse Miliukaite a vola sa Painter model.
Poľský autor Lukasz Kololkiewicz je známy aj tým, že rád vkladá do svojich diel veci, ktoré si na prvý pohľad divák nevšimne. Napr. na tomto diele je ukrytý muž v pozadí za rastlinami a to dáva situácii na obraze iný význam.
Autor pochádza z Bogoty a venuje sa výlučne kresbe. Zobrazuje príbehy inšpirované vlastným životom. Nedávno viedenská Albertina nakúpila 8 jeho kresieb do svojej zbierky. Cena tejto kresby je 2600 EUR.
Mladí maďarskí autori.
Táto socha je nesmierne krásna. Autor ju vytvoril z formy konkrétnej ženy, no neskôr jej identitu formou spracovania ukryl. Socha znázorňuje odhodenie ega. Stála 36 000 EUR.
K tomu ešte patril tento obraz vytvorený z množstva malých drôtikov. Z každej strany vyzeral ináč. Cena 30 000 EUR.
Tieto objekty sa ešte stále vyvýjajú. Nasávajú okolie a transformujú sa. Dali sa kúpiť separátne a cena sa pohybovala okolo 2000 EUR.
Na stene sú obrazy od českého tvorcu Davida Krňanského. Objekt je veľmi zaujímavý, no meno autora žial nevieme.
Táto socha budila veľký záujem. Žena mala v jednej ruke nôž a v ruhej revolver.
Dielo od maďarského autora menom Baros Tamás, ktorý žil dobrovoľne na ulici. Jeho sestra ho však presvedčila, aby sa začal venovať umeniu a postavil sa na nohy. Obaja boli na openingu. Sestra managerký typ, autor výrazne nesvoj. Cena diela je 6000 EUR. nádherné expresívne dielo.
Diela umelkyne Nany Mandl, ktorá sa narodila v roku 1891 v meste Graz. Dielo na stene frontálne stojí 6000 EUR.
Obraz v pozadí sa vola Dead and the bride. Hororovo nádherný.
Dielo od toho istého autora. Vyobrazuje single matku s chorým dieťaťom, ktorá je v bezútešnej situácii. Jedinú nádej predstavuje odraz slnka v pozadí. Obraz stojí 12 000 EUR.