Jarmila Marčišová: Abstraktnou maľbou môžem zachytiť prírodné javy v najčistejšej forme

Keď sa Jarmila zaregistrovala u nás na Melone, instantne nás zaujala jej abstraktná tvorba.  Jemná a harmonická, s tušeným príbehom v pozadí.  Zaujímalo nás, aká osôbka sa skrýva za týmto tajomným art svetom. Aký je jej príbeh, osobnosť....

Jarmila,  na úvod, ako by si sa stručne charakterizovala - ako človek a ako maliarka?

Mojim rodným mestom je Žilina, niekedy sa jej hovorí aj „perla na Váhu“. Mojim detským snom bolo stať sa archeologičkou, veľmi ma zaujímala história, príbehy ľudí a outdoor. Toto všetko som našla i vo výtvarnej činnosti. Ako výtvarníčka vidím a viem nájsť krásu v tom, čo je pre ostatných ľudí príliš obyčajné. V súčasnosti pracujem ako pedagóg na Strednej odbornej škole. Okrem maľovania sa venujem aj kresbe, tvorbe šperku, odevnému dizajnu a autorskej výstavnej činnosti.

V tvojej tvorbe vidím sklony k abstrakcii. Ako prebieha tvoj tvorivý proces ? Je za každou maľbou nejaká konkrétna myšlienka?

Už ako malá som často chodievala do galérie, kde vystavovali najmä súčasné umenie. Možno aj preto tvorím kombinovanou technikou štrukturálnu kresbu, ktorá vychádza z informelu, štrukturálnej maľby a orfizmu. V prístupe k práci je pre mňa podstatné empirické poznávanie. Rozložením motívu do priestoru, ako vrstvený reliéf, sa snažím o dosiahnutie plastickej hĺbky obrazu, ktorá potencuje duchovný odkaz. Vo všetkých prípadoch je podstatné využitie svetla ako vizuálnej modifikácie a premeny. Línie v obrazoch sa krížia, preplietajú, zhlukujú, tvoria svetlo a tieň. Na začiatku je vždy nejaký príbeh, téma alebo námet, ale veľa zostáva aj na mojej fantázii. 

abstraktna-krajina

Jarmila Marčišová: Abstraktná krajina

Tvoj vzťah k prírode je citeľný nie len z motívov, ktoré abstrahuješ, no tiež z toho, že maľuješ s prírodnými farbami a maľuješ aj napr. na drevo. Čo ťa na prírode fascinuje? Čo sú témy, ktoré tebou hýbu?

Nekonečnou inšpiráciou je slovenská príroda, fascinujú ma zvuky lesa, priezračne čistá voda a pralesy plné života. Vzťah k prírode a pocity z nej ovplyvňujú moju tvorbu a témy, ktoré sa vynárajú alebo vnárajú do abstraktnej podoby.  Farebnosť sa odzrkadľuje v premenlivosti  ročných období krajiny.  Abstraktnou maľbou môžem zachytiť prírodné javy v najčistejšej forme. Z obrazu musím mať pocit harmonického pohybu, vtedy viem, že je dokonalý.

Na Melone nás zaujala okrem tvojich abstraktných diel aj maľba s názvom „Figurálna kompozícia“. Povieš nám o nej viac?

Zámerne štylizovaná kresba postavy, ktorá šrafovaním „tvaruje“ imaginatívnu víziu až k znakovej skratke a vytvára akési fluidum. Táto figurálna kresba má svoju dynamiku a harmóniu zároveň. Opisuje ma v stave pokoja a vyjadruje osobitosť, svojráznosť a individualitu. Touto maľbou som chcela čo najpresnejšie a najnázornejšie vystihnúť moje znaky, črty a vlastnosti, ktoré ma vyčleňujú spomedzi iných a odlišujú od ostatných. Kompozícia odkazuje na prispôsobovanie sa človeka podmienkam v ktorých sa nachádza.

figuralna-kompozicia

Jarmila Marčišová: Figurálna kompozícia

Vieme o tebe, že si maliarske plátna zhotovuješ sama. Ako to prebieha? Ako si k tomu prišla?

Prvé rámy som dostávala od malička ako dary od starého otca. Pri prvých napnutých plátnach som sa držala overených postupov z kníh a používala iba kvalitné materiály. Chodievala som často do galérie a videla plátna a adjustáž mnohých slovenských a svetových umelcov. Časom vznikli nové materiály a vďaka tomu je  dnes príprava maliarskeho plátna jednoduchšia a rýchlejšia.

Tvoje štúdium sa týkalo kreatívy. Aký bol tvoj štúdijný príbeh?

Moje štúdium začalo na ZUŠ v Žiline a pokračovalo na Strednej umeleckej škole v Trenčíne. V roku 2010 som získala titul bakalár umenia na Univerzite Tomáša Baťu v Zlíne u profesorky Š. Šiškovej. Práce v jej ateliéry boli pestré a veľmi ma to bavilo. V rokoch 2015-2017 som študovala na Katedre výtvarnej výchovy Univerzity Palackého v Olomouci.

Venuješ sa aj módnemu návrhárstvu. Ako by si charakterizovala svoju módnu tvorbu?

Odevnému dizajnu sa stále aktívne venujem a navrhujem svoju vlastnú autorskú kolekciu. Moja módna tvorba je charakteristická kvalitnými materiálmi, pestrými farbami a citom pre detail. 

Sleduješ fashion trendy? Čo ťa v poslednej dobe v tomto smere zaujalo? Máš obľúbených dizajnérov?

Moja obľúbená módna dizajnérka je moja matka, jej šatník je pre mňa dodnes zdrojom inšpirácie. Dodnes ma fascinuje príbeh a sledujem fashion trendy bezvýznamnej chudobnej modistky, ktorá sa vypracovala na najprestížnejšiu módnu značku vo svete. Ikona módnej tvorby Coco Chanel a zakladateľka značky Chanel. Zaujímavá je tiež tvorba módnych dizajnérok B. Matragi, L. Rochovej, Š. Šiškovej, návrhára Husseina Chalayana alebo módneho domu Dior.

jarmila-marcisova

tvorba Jarmily Marčišovej

Zapájaš sa do rôznych výtvarných súťaži. Aké ocenenia si zatiaľ získala?

Svojou umeleckou činnosťou som sa prezentovala na viacerých súťažiach a spoločných výstavách. Prvý diplom prišiel z bienále výtvarných alternatív v Považskej Bystrici v roku 2002.  V roku 2006 som obsadila 2. miesto v súťaži Green design na výstavisku Styl a Kabo v Brne a v roku 2007 som získala 2. miesto v súťaži Fashion games v Prahe. Moja tvorba v oblasti textilného dizajnu bola vystavovaná v rámci spoločnej výstavy štúdia L. Rochovej – Štúdio LR v Prahe v roku 2009.   Prvú autorskú prehliadku Combat future 2009 som predstavila v Átriu Kongresového centra Zlín. Kolekciu modelov som mala možnosť prezentovať aj na Top styl dizajnér na veľtrhu Styl a Kabo 2010 v Brne. V roku 2017 prebehla autorská výstava obrazov Premeny v prírode v galérii Informačného centra a obchodu Univerzity Palackého v Olomouci.

V USA kedysi prebiehala TV show „The next great artist“. Má podľa teba akákoľvek súťaž v umení nejaký význam?  Ako by si nastavila kritéria pre výber, ak by si bola v porote? J

Nesledujem dianie v USA. Výtvarná súťaž napomáha rozvíjať a oceňovať talent, poskytuje priestor pre prezentáciu a konfrontáciu výsledkov vlastnej tvorby. Pre víťazstvo v takejto súťaži je určite dôležitá dobre odvedená práca, originalita a šťastie. Také hlavné kritéria pre výber kvalitných diel sú sila výpovede diela, celkový výraz práce, osobitosť výtvarného stvárnenia a myšlienka diela. Dôležitá je tiež autenticita, originalita rukopisu a podanie myšlienky. O výbere víťazného diela rozhoduje aj proporčná stavba zobrazovaného predmetu, technické zvládnutie diela, kompozičné riešenie diela, farebné cítenie a odolnosť voči komerčnému tlaku a vizuálnej povrchnosti.

Sme milovníci histórie umenia, preto sa zvykneme radi pýtať na smery a autorov, ktorí sú našim umelcom srdcu blízki. Ako to máš ty? Sú nejakí autori a umelecké smery, ktoré ťa chytili za srdce, či už z histórie alebo súčasnosti?

Páči sa mi tvorba mnohých autorov. Inšpiruje ma tvorba M. Sokola, J.Hálu, J. Alexyho,  M. Čunderlíka, V. Bombovej, V. Žilinčanovej a iných. Zo súčasnej tvorby sú to najmä fotograf S. Janota, maliar V. Kolenčík, výtvarník M. Augustín a keramička I. Axamitová.

Jarmila, na čom aktuálne pracuješ a aké výzvy ťa čakajú v blízkej budúcnosti?

Šťastie praje pripraveným, preto neustále hľadám a odkrývam krásu nášho sveta, transformujem ju do výtvarnej podoby. Poetika mojich obrazov je  výsledkom hľadania nových techník, tém a postupov. V súčasnosti vytváram  sériu obrazov na tému hviezdnej oblohy. Vesmír je dynamický a plný pohybu, v kontraste s  hviezdami, ktoré sú pokojné a stále. 

Ďakujeme za rozhovor :-)

Jarmilinu tvorbu si vieš pozrieť a kúpiť, ak klikneš tu 

jarmila Marcisova

Jarmila Marčišová

jarmila marcisova

fashion tvorba Jarmily Marčišovej

jarmila marcisova

Jarmila Marčišová: Pohľad

jarmila marcisova

Jarmila Marčišová: Tajomstvo magnólie

© COPYRIGHT 2018